Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

firma wiarygodna finansowo

Bezzwrotne 25 000 zł na rozwój Twojej firmy. Sprawdź rewolucyjne na polskim rynku finansowanie dla firm!


reklama 

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

Składki na ubezpieczenie zdrowotne podczas urlopów wychowawczych i macierzyńskich

17:41 19.01.2004

Składki obowiązkowe czy nie?


Ponadto obowiązkiem obliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne za osoby korzystające z urlopu wychowawczego obarczony został, zgodnie z art. 24 ust. 10 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym:

  • pracodawca;
  • rolnicza spółdzielnia produkcyjna;
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych (jeśli wypłaca zasiłek wychowawczy).

Warto jednak zauważyć, że przepisy zawarte w art. 25 ust. 1 pkt 3, wyraźnie wskazują na to, że składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacane są przez wspomniany ZUS.

Oznacza to jednak nie wykluczanie się przepisów ale fakt, że podobnie jak w przypadku składek na ubezpieczenia społeczne, pracodawca oblicza należne składki i wykazuje je w dokumentach rozliczeniowych, ale nie dokonuje ich wpłaty do ZUS.

Możliwe jest również to, że składka na ubezpieczenie zdrowotne pokrywana będzie przez budżet państwa.

Jednak w sytuacji, kiedy zbiegną się tytuły do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, to zgodnie z art. 22 ust. 3 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, składka finansowana z budżetu państwa jest opłacana tylko wówczas, gdy nie ma innej podstawy do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem.

Natomiast, kiedy zbieg tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia dotyczy sytuacji, w której w każdym z tytułów składka finansowana jest przez budżet państwa, to opłacana jest ona wyłącznie z pierwszego zgłoszonego tytułu.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób przebywających na urlopie wychowawczym ustala się w oparciu o art. 21 ust. 3 pkt 9 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Podstawę wymiaru tejże składki stanowi kwota odpowiadająca wysokości pobieranego zasiłku wychowawczego, a w przypadku niepobierania zasiłku - kwota odpowiadająca wysokości zasiłku stałego z pomocy społecznej.

Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi