Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

firma wiarygodna finansowo

Bezzwrotne 25 000 zł na rozwój Twojej firmy. Sprawdź rewolucyjne na polskim rynku finansowanie dla firm!


reklama 

vw

Zakładasz lub prowadzisz firmę?
Nie przepłacaj biurom rachunkowym
SAMOZATRUDNIENIE - prosty program księgowy.
Sprawdź, jak wiele zyskasz!


reklama 

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

21:30 28.11.2005
ZUS

Czy muszę odprowadzać składki do ZUS za uczniów?

Prowadzę działalność gospodarczą i chciałbym na kilka dni zatrudnić w formie umowy-zlecenia uczniów technikum dziennego (wiek ok. 20 lat). Czy któraś ze stron (ja jako pracodawca albo uczniowie jako pracobiorcy) muszą fakt zawarcia tej umowy zgłosić do ZUS i odprowadzić jakieś składki (ub. społ. lub ub. zdrowotne)?

Pracodawca zatrudniając ucznia na umowę zlecenie nie opłaca składek na ubezpieczenie społeczne od tego rodzaju umowy, a zatem nie musi zgłosić faktu zawarcia umowy zlecenia do ZUS.

Proszę pamiętać, że: jeśli z tytułu umowy-zlecenia osoba nie podlega ubezpieczeniom społecznym, koszty te wynoszą 20% przychodu. W przypadku korzystania przez zleceniobiorcę z praw autorskich i praw pokrewnych (w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych) tzn., gdy konkretne zlecenie ma charakter działalności twórczej, koszty uzyskania przychodów mogą być podwyższone do 50%.

Podstawa prawna: Art. 734 - 751 Kodeksu cywilnego

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Przemysław Gogojewicz
Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi