Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

19:49 27.12.2005

Co zrobić, aby ostatnim dniem wypowiedzenia była sobota?

Słyszałem, że zgodnie z art. 39 § 1 pkt 1 k.p., stosuje się dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Jak to się liczy? Chcę ażeby był to ostatni dzień miesiąca? Czy można wręczyć pracownikowi wypowiedzenie dzień lub dwa wcześniej?

Art. 39 kodeksu pracy stanowi, że: pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Zatem z artykułu tego nie wynika dwutygodniowy okres wypowiedzenia.

Natomiast art. 34 stanowi: okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartą na okres próbny wynosi:

  • 3 dni roboczych, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Pracodawca może pracownikowi wręczyć wypowiedzenie pracy nieco wcześniej, ważne jest, aby wypowiedzenie zachowało w Pana przypadku dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Nie ma też żadnej sprzeczności w tym, aby okres ten kończył się w sobotę czy jakikolwiek inny dzień tygodnia. Okres wypowiedzenia może również zaczynać się w sobotę lub niedzielę wówczas pracodawca obowiązany jest do wręczenia pracownikowi wypowiedzenia odpowiednio wcześniej, czyli podczas dni pracy.

Podstawa prawna: Art.34 Kodeksu pracy

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Przemysław Gogojewicz
Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi