Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

firma wiarygodna finansowo

Bezzwrotne 25 000 zł na rozwój Twojej firmy. Sprawdź rewolucyjne na polskim rynku finansowanie dla firm!


reklama 

vw

Zakładasz lub prowadzisz firmę?
Nie przepłacaj biurom rachunkowym
SAMOZATRUDNIENIE - prosty program księgowy.
Sprawdź, jak wiele zyskasz!


reklama 

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

15:08 30.05.2006

Kiedy należy złożyć deklarację PIT-5?

Kiedy powinno się złożyć pierwszą deklarację PIT-5, jeśli nie ma dochodu z działalności. Kwota wolna od podatku dla dochodów z etatu dawno została przekroczona. Czy łączy się te dochody?

Podatnik ma obowiązek złożyć deklarację miesięczną PIT-5 tylko i wyłącznie w przypadku uzyskania dohodu z działalności gospodarczej. A zatem obowiązek ten nie powstaje w sytuacji, gdy nie odnotowuje się dochodu z faktu prowadzenia firmy, a jedynie z etatu.

Proszę pamiętać, że obowiązek składania PIT-5 spoczywa na Panu bez wezwania z urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania lub pobytu w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, którego deklaracja dotyczy. Obowiązek składania deklaracji za miesiące od stycznia do listopada powstaje do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Nie składa się natomiast deklaracji za grudzień. Obowiązku składania PIT-5 nie mają w ogóle podatnicy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, którzy na 2006 r. wybrali uproszczoną formę ustalania zaliczek.

Podstawa prawna: Art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Przemysław Gogojewicz
Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi