Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

14:14 15.09.2015

Czy sprzedawcę można zatrudnić na umowę o dzieło?

Jestem na świadczeniu przedemerytalnym i chciałby się zatrudnić na umowę o dzieło, ponieważ taka umowa nie ma wpływu na pobierane świadczenie, ale pracą jest sprzedaż produktów rolnych w firmowym sklepie. Czy istnieje taka możliwość? Bez konsekwencji dla pracodawcy?

W mojej ocenie praca w charakterze sprzedawcy produktów w sklepie nie może być wykonywana na podstawie umowy o dzieło ze względu na charakter takiej umowy.

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Co do zasady celem umowy o dzieło jest osiągnięcie określonego wyniku, podczas gdy celem umowy zlecenia jest samo podejmowanie zleconych działań, które nie musi doprowadzić do osiągnięcia określonego rezultatu. Umowa o dzieło powinna się kończyć wykonaniem konkretnego i sprawdzalnego rezultatu - działa właśnie. W tym przypadku wynagradzany jest sam wynik umowy a nie działanie. Stąd też prace opisane przez Pana nie powinny być objęte umową o dzieło. Stanowisko to potwierdza chociażby wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 20 września 2012r. (Sygn. akt III AUa 497/12). W sprawie chodziło o zatrudnienie pracowników sezonowych na plantacji borówki. Sąd orzekający uznał, iż praca przy zbiorze owoców, która polega na zrywaniu owoców z krzaków, umieszczaniu ich w określonych pojemnikach oraz pilnowaniu, aby owoce w pojemnikach nie zostały uszkodzone i zanieczyszczone ma charakter świadczenia usług i nie spełnia warunków zakwalifikowania takiej pracy jako wykonanie dzieła. Poprzez pracę pracowników zbierających owoce nie powstawał bowiem nowy, zindywidualizowany wytwór. W przypadku kontroli Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zakwestionować charakter wykonywanej pracy i jej kwalifikację.


kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl


Podstawa prawna:

art. 627-646 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t.j.: Dz. U. 2014, poz. 121)

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi