Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

13:57 16.10.2015

Gdzie zgłosić fakt podpisania umowy z pracownikiem?

Podpisując umowę o dzieło z pracownikiem, gdzie i do kiedy należy zgłosić ten fakt?

W zakresie ubezpieczeń społecznych jako pracodawca nie musi Pan zgłaszać tego faktu do ZUS, ponieważ osoba wykonująca umowę o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu tej umowy. Jeśli jednak osoba zatrudnia na podstawie umowy o dzieło pracuje tylko w taki sposób, i nie ma innego obowiązkowego tytułu do ubezpieczeń, wtedy może sama dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia emerytalno-rentowego. W takim przypadku sama musi zgłosi się do Zakładu Ubezpieczeń społecznych oraz w całości i z własnych środków opłacić składki ubezpieczeniowe za siebie.

Praca na podstawie umowy o dzieło stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń w ZUS w 2 przypadkach:


1) gdy umowa jest zawarta z podmiotem, z którym jej wykonawca pozostaje równocześnie w stosunku pracy bądź

2) z innym podmiotem, lecz praca na jej podstawie jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy.

Natomiast w przypadku kwestii podatkowych Pan jako zatrudniający będzie płatnik zaliczki na podatek dochodowy z tytułu wypłaty wynagrodzenia. Nie musi Pan jednak dokonywać specjalnego zgłoszenia umowy o dzieło do urzędu skarbowego. Pańskim obowiązkiem jest jedynie odprowadzanie co miesiąc zaliczki na podatek. Natomiast w do końca stycznia roku następnego należy przesłać do urzędu deklarację PIT-4R - informację o pobranych zaliczkach na podatek, jednocześnie osoba wykonująca dzieło powinna otrzymać od Pana PIT-11 w terminie do końca lutego.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl


Podstawa prawna:

Art. 8 ust.2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585)

Art. 22 ust. 9 pkt 4, art. 32 ust. 1 pkt 1, art. 38 -39 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.)

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi