Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

11:30 06.11.2015

Kara dla pracownika za nieprzestrzeganie BHP

Czy kierownik może mi zabrać premie za noszenie ślubnej obrączki podczas pracy na polach tnących i rozcinających drzewo?

Jeżeli zakaz noszenia obrączki ślubnej czy też innej biżuterii wynika z przepisów bezpieczeństwa albo regulaminu pracy, ma Pan obowiązek stosować się do tych obostrzeżeń. Brak przestrzegania przepisów może narazić Pana na karę przewidzianą przez przepisy kodeksu pracy – upomnienie, naganę, a w niektórych przypadkach karę finansową.

Kara pieniężna może zostać nałożona m.in. za nieprzestrzeganie przepisów i zasad bhp oraz przeciwpożarowych, za opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, za spożywania alkoholu w miejscu pracy. Przed wymierzeniem kary pracodawca jest zobligowany do wysłuchania pracownika a kara może być zastosowana jedynie w terminie 14 dni od momentu gdy pracodawca dowiedział się o przyczynie uzasadniającej jej nałożenie.


Jednakże odpowiednikiem kary pieniężnej nie może być pozbawienie premii pracownika. Premia natomiast ze względu na swoją specyfikę jest zawsze świadczeniem o charakterze uznaniowym przewidzianym dodatkowo jako element motywacyjny. O jej przyznaniu decyduje pracodawca na podstawie swobodnych kryteriów albo zasad określonych w regulaminie wynagrodzeń. W mojej ocenie pracodawca mógł Pana pozbawić premii, aczkolwiek nie można tego traktować jako kary w rozumieniu przepisów kodeksu pracy.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl


Podstawa prawna:

Art. 108 i nast. ustawy z 26 czerwca 1974 – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi