Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

00:47 09.11.2015

Zwolnienie bez okresu wypowiedzenia

Czy jeśli na umowie o współpracy na czas określony nie mam podanego okresu wypowiedzenia, to czy mogę zwolnić się z dnia na dzień nie podając powodu? Czy mogę mieć z tego powodu jakieś nieprzyjemności ze strony firmy?

Jeśli treść umowy nie reguluje kwestii dotyczących obowiązków związanych z jej wypowiedzeniem, ani nie wskazuje terminu jej wypowiedzenia, wtedy może Pani ją wypowiedzieć w każdej chwili. Zobowiązania bezterminowe o charakterze ciągłym, a tak można zakwalifikować tę umowę, co do zasady wygasają po wypowiedzeniu przez dłużnika lub wierzyciela z zachowaniem terminów umownych, ustawowych lub zwyczajowych. Jeśli brak jest takich terminów zwyczajowych w Pani branży, bądź ustawowych wynikających z rodzaju zawartej umowy, wtedy umowa wygaśnie niezwłocznie po wypowiedzeniu.

Jeśli na przykład umowa o współpracy może być zakwalifikowana jako umowa zlecenia, wtedy zleceniobiorca przy odpłatnej umowie musi zwrócić uwagę by wypowiedzenie oparte było na ważnym powodzie. W braku ważnego powodu zleceniobiorca naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą względem pracodawcy.


kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl


Podstawa prawna:

art. 3651 , art. 746 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j.: Dz. U. 2014, poz. 121 ze zm.)

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi