Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

14:47 17.11.2015
ZUS

Warunki zwolnienia z ZUS dla emeryta prowadzącego własną działalność

Jestem emerytem i prowadzę działalność sezonowo (naprawiam rowery). Prowadzę książkę przychodów w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Do tej pory nie płacę składki na ubezpieczenie zdrowotne, bo moja emerytura jest niższa od najniższej krajowej i niskie dochody. W przyszłym roku skończę 75 lat i dostanę dodatek opiekuńczy i wtedy przekroczę najniższą krajową. Czy będę musiał płacić składkę zdrowotną, która zabierze mi 50% dochodów, co nie ma nic wspólnego z 8,5% podatkiem?

Emeryt lub rencista, który pobiera świadczenie emerytalne/rentowe (brutto) w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia (obecnie 1750,00 zł, a w 2016 będzie 1850,00 zł brutto) i:

1) uzyskuje dodatkowe przychody tytułu działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury (od marca 2015 r. jest to 440,23 zł),


lub

2) opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej,

- jest zwolniony z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzonej przez siebie działalności. Zwolnienie jest możliwe tylko przy zaistnieniu powyższych warunków.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl


Podstawa prawna:

art. 82 ust. 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ( tj. Dz.U.2015. poz. 581 ze zm.)

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi