Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

14:53 17.11.2015
ZUS

Składki ZUS za rolnika zatrudnionego na umowę zlecenie

Rolnik zawarł ze mną umowę zlecenie w okresie od 15.10.1999 r. do 30.06.2006 r. Zarabiał miesięcznie 900-1000 zł brutto. Przy przyjęciu złożył oświadczenie, że jest rolnikiem i ma składki ubezpieczeniowe płacone w KRUS, i w związku z tym nie chce, żeby płacić za niego składek do ZUS. Płacone były tylko składki zdrowotne. Czy jest to prawidłowe? W świetle aktualnych przepisów wiem, że nie. Jednak jak taka sytuacja miała się do przepisów z tamtego okresu?

Od 1997 r. w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników istniał przepis (art. 3a ust. 1), zgodnie z którym ubezpieczenie w KRUS „ustawało z końcem kwartału, w którym ustały okoliczności uzasadniające podleganie ubezpieczeniu w KRUS . Obowiązująca zasada wskazuje, że rolnik płaci składki do KRUS pod warunkiem, że nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu (czyli nie jest ubezpieczony w ZUS) lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do zasiłku chorobowego ani do świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie przepisów o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

W związku z podjęciem zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia rolnik powinien zostać z mocy ustawy objęty ubezpieczeniami społecznymi w ZUS, a z końcem kwartału przestać być ubezpieczonym w KRUS. Po zakończeniu okresu zatrudnia i utracie obowiązkowego tytułu do ubezpieczenia w ZUS, mógł w terminie 14 dni zgłosiwszy ten fakt w KRUS, zostać ponownie objęty ubezpieczeniem w kasie rozliczeń.


kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl


Podstawa prawna:

Art. 3a ust. 1, art. 7 ust. 1 art. 16 ust. 3 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników ( tj. Dz. U. z 1998 r. nr 7, poz. 25 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 2006 r.

Tak wynika z art. 7 ust. 1 oraz art. 16 ust. 3 (tekst jedn. w DzU z 1998 r. nr 7, poz. 25 ze zm., w skrócie ustawa o usr)

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi