Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

14:59 17.11.2015

Jak długi okres wypowiedzenia dotyczy umowy o pracę na czas nieokreślony?

Jestem zatrudniona od 22.12.2014 r. na umowę na czas nieokreślony. Chciałabym rozwiązać umowę z obecnym zakładem pracy. Czy przysługuje mi miesięczny okres wypowiedzenia? Wcześniej w tym samym zakładzie miałam umowy na czas określony. Czy one również się liczą? Zależy mi, żeby jak najszybciej rozwiązać umowę z obecnym zakładem, bo w grudniu zaczynam nową pracę.

Dotychczasowy staż pracy u tego samego pracodawcy ma znaczenia dla określenia upływu terminu wypowiedzenia. Sąd Najwyższy w uchwale z 15 stycznia 2003r. (III PZP 20/02) stwierdził, że przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy. Okresy wypowiedzenia wynoszą odpowiednio:

2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,


1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy.

3 miesiące, jeżeli zatrudnienie trwało co najmniej 3 lata.

Oczywiście pracodawca razem z pracownikiem mogą za porozumieniem stron skrócić ustawowy okres wypowiedzenia.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl


Podstawa prawna:

art. 36-36¹ ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj.: Dz.U. 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm)

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi