Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

12:31 17.11.2015
ZUS

Wysokość zasiłku chorobowego na etacie i działalności

Od 5 lat pracuję na umowę o pracę na pełny etat z wynagrodzeniem 1750 zł brutto. Od 1.11.2015 r przeszłam na 3/4 etatu i jednocześnie przystąpiłam do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (działalność prowadzę od 09.2014 r). Składkę opłacę za listopad w najwyższej wysokości. Czy w związku z tym idąc na zwolnienie lekarskie w grudniu będą mi przysługiwały dwa zasiłki chorobowe? Czy mam prawo do zasiłku chorobowego z tytułu działalności gospodarczej skoro składki będę opłacała dopiero od listopada czy czeka mnie okres wyczekiwania (do tej pory składkę na ubezpieczenie chorobowe opłacał mój pracodawca, u którego pracuję do tej pory i zamierzam aż do przejścia na zwolnienie lekarskie).

Zakładam, że w związku ze zmniejszeniem etatu otrzymuje Pani także proporcjonalnie mniejsze wynagrodzenie i nie osiąga kwoty minimalnego wynagrodzenia (1750,00 zł brutto). W takim przypadku z tytułu umowy o pracę obowiązkowo musi Pani opłacać składki na ubezpieczenie społeczne, których częścią jest także składka na ubezpieczenie chorobowe. Także w związku z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej w takim przypadku ubezpieczenie będzie obowiązkowe. Ma zatem Pani możliwość otrzymania ubezpieczenia z obu tytułów.

W celu otrzymania zasiłku chorobowego z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej należy być zgłoszonym do ubezpieczenia chorobowego i terminowo opłacać składki z tego tytułu nieprzerwanie przez okres 90 dni. Konieczne jest terminowe opłacanie składek, ponieważ nieterminowa wpłata powoduje utratę prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.


kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl


Podstawa prawna:

Art. 29 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa(t.j. Dz.U. z 2014 poz. 159 ze zm.)

Art. 6 ust.1, art. 8-11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz.1442 ze zm.).

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi