Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

22:42 20.11.2015
ZUS

Czy okres zawieszenia działalności zalicza się do okresów nieskładkowych?

Czy okres zawieszenia działalności gospodarczej w czasie obowiązywania ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (po roku 2008), w którym podatnik był ustawowo zwolniony z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, zalicza się do okresów nieskładkowych w rozumieniu ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym? Bardzo proszę o wyjaśnienie w kontekście art. 5 ustawy emerytalnej.

Nowelizacja ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, która weszła w życie w ostatnim kwartale 2008 r. przewidywała, że przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniali pracowników, mogli zawiesić działalność gospodarczą na okres od miesiąca do dwóch lat. W tym okresie nie musieli opłacać składek do ZUS, NFZ i na Funduszu Pracy.

Okres zawieszenia działalności i braku uiszczania składek w mojej ocenie nie może być traktowany jako okres nieskładkowy. Nie jest on wymieniony też w ustawie emerytalnej.


kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl


Podstawa prawna:

Art. 5-7 ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.)

Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej w brzmieniu (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095 z późn. zm.),

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi