Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

22:32 20.11.2015
ZUS

Gdy składki ZUS opłacana są tylko z jednej umowy

Jestem zatrudniona na dwie umowy zlecenie z jednym pracodawcą. Gdy je podpisywałam, zgodziłam się na składki dobrowolne i prosiłam, aby były odciągane z umowy, która była podpisywana dzień później. Podpisywałam wniosek, lecz nie przeczytałam, do której to było umowy. Od czerwca pracowałam. Od września jestem na chorobowym (jestem w ciąży). Rachunki z wypłat dostałam dopiero, gdy już byłam na chorobowym, bo kierownik twierdził, że u nich w firmie na umowę zlecenie czegoś takiego nie dają i dopiero z tych rachunków dowiedziałam się, że składka chorobowa jest odciągana z pierwszej umowy. Czy mogę to teraz jakoś zmienić? Czy pracodawca może zrobić korektę?

Osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4-6 i 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów lub zmienić tytuł ubezpieczeń, z zastrzeżeniem ust. 7.

Jeśli doszło do opisywanej przez Panią pomyłki, Zleceniodawca jako płatnik powinien dokonać korekty Pani zgłoszeń do ubezpieczenia a także korekty raportów miesięcznych oraz deklaracji rozliczeniowych przesyłanych do ZUS. Konieczne będzie również oczywiści dopłacenie należny składek wraz z odsetkami za zwłokę.


kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl


Podstawa prawna:

art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ( tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.)

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi