Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

22:22 20.11.2015
ZUS

Składki ZUS od wynagrodznia osoby na świadczeniu przedemerytalnym

W 2005 roku zleceniobiorca pobierający świadczenie przedemerytalne pobierał również wynagrodzenie w wysokości 420 zł. Nie była odprowadzana składka emerytalna i rentowa, a tylko zdrowotna. Zleceniobiorca napisał oświadczenie o nie potrącanie mu składek ZUS. Czy mimo to należało potrącać składki?

W mojej ocenie fakt, iż zatrudniony zleceniobiorca posiadała prawa do świadczenia przedemerytalnego nie miał żadnego wpływu na zakres ubezpieczeń, do których powinien zostać zgłoszony z tytułu pracy wykonywanej na podstawie umowy-zlecenia. W tym przypadku umowa zlecenia była obowiązkowym tytułem do ubezpieczenia i należało odprowadzać od niej składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe, a także składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Zleceniobiorca mógł wyrazić także wolę zgłoszenia dobrowolnego do ubezpieczenia chorobowego. Brak konieczności zapłaty składek mógłby mieć ewentualnie miejsce w przypadku gdy zleceniobiorca był zatrudniony także u innych pracodawców na podstawie umowy zlecenia wcześniej zawartej.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl


Podstawa prawna:

art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ( tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.)

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi