Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

firma wiarygodna finansowo

Bezzwrotne 25 000 zł na rozwój Twojej firmy. Sprawdź rewolucyjne na polskim rynku finansowanie dla firm!


reklama 

vw

Zakładasz lub prowadzisz firmę?
Nie przepłacaj biurom rachunkowym
SAMOZATRUDNIENIE - prosty program księgowy.
Sprawdź, jak wiele zyskasz!


reklama 

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

11:25 02.10.2009

Czy przedsiębiorca może wziąć urlop tacierzyński?

Prowadzę działalność gospodarczą. Moja żona jest w ciąży i na tę chwilę jest osobą bezrobotną, odbywającą staż. Czy po urodzeniu dziecka żona będzie mogła zrezygnować z urlopu macierzystego, abym mógł wziąć tzw. "urlop tacierzyński"?

Nie. Mężczyzna nie może przejść na urlop macierzyński zamiast żony, ponieważ urlop macierzyński jest świadczeniem pracowniczym przysługującym w okresie zatrudnienia pracownika. Ojciec dziecka prowadząc działalność gospodarczą nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego (art. 177 k.p.).

Zgodnie z art. 29 a ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu-ojcu dziecka przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy . Prawo do zasiłku macierzyńskiego ma ojciec dziecka w przypadku gdy matka rezygnuje z części urlopu macierzyńskiego, po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego). W tej sytuacji ojciec dziecka otrzymuje zasiłek macierzyński za pozostały do wykorzystania okres (art. 29 ust. 4a ustawy o świadczeniach).

Zasiłek macierzyński nie przysługuje natomiast:

  • gdy na podstawie przepisów o wynagradzaniu pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia,
  • w trakcie przebywania na urlopie bezpłatnym,
  • gdy pracownica jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności, chyba że osoba ta wykonuje odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.

Podstawa prawna: Ustawa o świadczeniach społecznych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.)

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Przemysław Gogojewicz
Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi