Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

firma wiarygodna finansowo

Bezzwrotne 25 000 zł na rozwój Twojej firmy. Sprawdź rewolucyjne na polskim rynku finansowanie dla firm!


reklama 

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

12:25 12.10.2009

Czy można samodzielnie prowadzić księgowość w spółce z o.o. ?

Czy w spółce z o.o. można samodzielnie prowadzić księgowość za pomocą programu komputerowego, bez konieczności zatrudniania pracownika lub biura podatkowego?

Tak. Przedsiębiorcy mogą sami prowadzić księgi rachunkowe w spółce z o.o. Jeżeli przedsiębiorca zauważy, że nie radzi sobie z prowadzeniem ksiąg rachunkowych i że sprawy finansowe wymykają mu się spod kontroli, powinien zatrudnić księgową.

W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z roku 2006 (VI SA/Wa 1036/2006) czytamy: "Zaświadczenie o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej nie może być dokumentem potwierdzającym praktykę w księgowości". Zgodnie z § 2 rozporządzenia ministra finansów z 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych taką działalność mogą wykonywać m.in. osoby (fizyczne, prawne, spółki niemające osobowości prawnej) mające certyfikat księgowy. Wymagany jest określony rodzaj wykształcenia oraz dwu- lub trzyletnia praktyka w księgowości. Uważa się za nią m.in. konkretne czynności wykonywane w związku z prowadzeniem ewidencji własnej działalności gospodarczej.

Działalność usługową w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą wykonywać następujące podmioty:

  • osoby fizyczne uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
  • niemające osobowości prawnej spółki handlowe oraz wspólnicy spółki cywilnej, jeżeli: czynności związane z tą działalnością wykonuje co najmniej jeden ze wspólników spółki, uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, lub powierzają wykonywanie czynności związanych z tą działalnością pracownikom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
  • osoby prawne oraz jednostki nie mające osobowości prawnej, jeżeli powierzają wykonywanie czynności związanych z tą działalnością pracownikom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Za uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych uznaje się osoby fizyczne posiadające certyfikat księgowy.

Podstawa prawna:

  • art. 2 ust. 1 pkt 2 i art. 3 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.)
  • ustawa z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz.U. z 2008 r. Nr 144, poz. 900)

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Przemysław Gogojewicz
Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi