Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

firma wiarygodna finansowo

Bezzwrotne 25 000 zł na rozwój Twojej firmy. Sprawdź rewolucyjne na polskim rynku finansowanie dla firm!


reklama 

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

14:47 30.10.2006

Kiedy można wypłacić odprawę emerytalną?

Pracownik 10 lat temu przeszedł na rentę i otrzymał stosowną odprawę. Po dwóch latach wrócił do pracy na pełny etat. Obecnie złożył 3-miesięczne wypowiedzenie z związku z nabyciem prawa do emerytury. Ponieważ otrzymał emeryturę mniejszą o o 1110 zł od zarobku netto, chciałbym wypłacić mu odprawę emerytalną. Czy bez niekorzystnych dla mnie konsekwencji, mogę okazać akt dobrej woli?

Odprawa rentowa lub emerytalna jest świadczeniem , które pracownik może nabyć tylko raz w trakcie kariery zawodowej. Roszczenie o zapłatę odprawy emerytalnej jest wymagane od dnia rozwiązania stosunku pracy, także wtedy, gdy orzeczenie przyznające emeryturę zostało wydane później (wyr. SN z 9 kwietnia 1998 r., sygn. akt I PKN 508/97, OSNAPiUS 1999, nr 8, poz. 267).

Należy zaznaczyć, że przepis art. 92 (1) §2 Kodeksu pracy nie stanowi podstawy prawnej do pozbawienia pracownika, któremu wcześniej odprawa została wypłacona wbrew obowiązującym przepisom, prawa do odprawy emerytalnej lub rentowej (wyr. SN z 1.12.1999 r. - teza druga, sygn. akt I PKN 386/99, OSNAPiUS 2001, nr 8 poz. 257). Nie ma zatem możliwości, aby pracownik ponownie nabył prawo do odprawy rentowej, chyba że wcześniej udzielona odprawa była zbyt niska lub nieuprawniona.

Podstawa prawna: Art.92(1) §2 Kodeksu pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21 poz. 94 z późn. zm.).

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Przemysław Gogojewicz
Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi