Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

firma wiarygodna finansowo

Bezzwrotne 25 000 zł na rozwój Twojej firmy. Sprawdź rewolucyjne na polskim rynku finansowanie dla firm!


reklama 

vw

Zakładasz lub prowadzisz firmę?
Nie przepłacaj biurom rachunkowym
SAMOZATRUDNIENIE - prosty program księgowy.
Sprawdź, jak wiele zyskasz!


reklama 

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

11:27 30.05.2007

Co wpisać we wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych?

Złożyłam pozew o rozwód bez orzekania o winie, zaznaczyłam przy tym, że wnioskuje o zwolnienie mnie z kosztów sądowych. Jako powód podałam złą sytuację finansową - pracuję na pół etatu i otrzymuję tylko 376,46 zł miesięcznie. Przysłano mi wniosek do wypełnienia i nie wiem co mam w nim wpisać. Czy oprócz dochodu powinna także uwzględnić świadczenie rodzinne na dziecko w wieku 6 lat wynoszące 64 zł oraz pieniądze w kwocie od 100 do 200 zł, które córka dostaje w formie alimentów (nie ustalonych prawnie)?

We wniosku o zwolnienie z kosztów sadowych w procesie rozwodowym należy podać źródło stałych miesięcznych dochodów jakie strona otrzymuje, czyli wynagrodzenie za pracę - tym przypadku poł etatu, jak również świadczenie rodzinne. One również są dochodem strony. Jeśli niestałe kwoty pieniężne w wysokości 100 czy 200 zł miesięcznie nie są w żaden sposób usankcjonowane prawnie, nie ma obowiązku, aby strona wpisywała je we wniosku.

Praktyka wyraźnie pokazuje, że kwoty brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych, stanowią udokumentowane realne źródła dochodów. Dlatego zazwyczaj wymagane jest zaświadczenie z zakładu pracy o otrzymywanych dochodach lub w przypadku działalności gospodarczej - wyciągi z kont z ostatnich okresów.

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2005 r. nr 167, poz. 1398 z późn. zm.) wyjaśnia, kto może skorzystać z przywileju zwolnienia z opłat sądowych, a kto nie. Art. 96 ustawy stanowi, że nie mają obowiązku uiszczenia kosztów sądowych:

  • strona dochodząca ustalenia ojcostwa lub macierzyństwa oraz roszczeń z tym związanych;
  • strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych oraz strona pozwana w sprawie o obniżenie alimentów.
Natomiast art. 26 wyraźnie mówi, że osoba składająca pozew o rozwód zobowiązana jest do wniesienia stałej opłaty sądowej w wysokości 600 zł. Z kolei art. 100 tej samej ustawy stanowi, że sąd na wniosek powoda może niemalże zwolnić stronę z opłaty sądowej. W takim przypadku - w oparciu o art. 14 ustawy będzie ona jedynie zobowiązana do wniesienia opłaty podstawowej w kwocie 30 zł.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2005 r. nr 167, poz. 1398 z późn. zm.).

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Przemysław Gogojewicz
Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi