Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

firma wiarygodna finansowo

Bezzwrotne 25 000 zł na rozwój Twojej firmy. Sprawdź rewolucyjne na polskim rynku finansowanie dla firm!


reklama 

vw

Zakładasz lub prowadzisz firmę?
Nie przepłacaj biurom rachunkowym
SAMOZATRUDNIENIE - prosty program księgowy.
Sprawdź, jak wiele zyskasz!


reklama 

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

12:07 18.06.2007
ZUS

W jaki sposób obliczyć miesięczny dochód netto?

Na początku czerwca urodziłam dziecko. Chcę starać się o świadczenia rodzinne. Mąż w kwietniu rozpoczął działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu. W jaki sposób mam obliczyć miesięczny dochód netto? Czy muszę wliczać dochody męża uzyskane z tytułu prowadzenia firmy.

W takiej sytuacji nie można brać pod uwagę zarobków osoby prowadzącej działalność gospodarczą, ponieważ zgodnie z ustawą okres zasiłkowy dotyczy roku poprzedzającego ten, w którym składa się wniosek o zasiłek.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych podstawą ustalania dochodu rodziny jest przeciętny miesięczny dochód członków rodziny uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłków. Obecnie jest to rok 2005, ponieważ zasiłek wypłacony zostaje za okres 01 września 2006 r. - 31 sierpnia 2007 r. Zatem jeżeli osoba nie prowadziła w 2005 roku żadnej działalności gospodarczej dochód ten nie może być brany pod uwagę starając się o świadczenia rodzinne. Warto podkreślić, że w przypadku złożenia wniosku wraz z dokumentami w okresie od 1 do 31 lipca 2007 r. świadczenia wypłacone zostaną do dnia 30 września 2007 r., natomiast w przypadku złożenia wniosku wraz z dokumentami od 1 do 30 sierpnia 2007r. świadczenia rodzinne zostaną wypłacone do 31 października 2007 r.

Podstawa prawna: Ustawa o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2003 r. nr 288, poz. 2255 z późn. zm.).

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Przemysław Gogojewicz
Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi