Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

firma wiarygodna finansowo

Bezzwrotne 25 000 zł na rozwój Twojej firmy. Sprawdź rewolucyjne na polskim rynku finansowanie dla firm!


reklama 

vw

Zakładasz lub prowadzisz firmę?
Nie przepłacaj biurom rachunkowym
SAMOZATRUDNIENIE - prosty program księgowy.
Sprawdź, jak wiele zyskasz!


reklama 

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

12:16 27.12.2007

Jakie skutki powoduje wystawienie rachunku przez osobę nie będącą podatnikiem VAT?

Prowadzę działalność gospodarczą na karcie podatkowej. Jeżeli wystawie rachunek uproszczony przedsiębiorcy, który jest płatnikiem podatku VAT, to jakie to rodzi dla niego skutki?

Na wstępie należy podkreślić, że rachunek uproszczony został wykreślony z prawa podatkowego, nie ma już więc takiej formy potwierdzającej czynność prawną.

Osoby rozliczające się za pomocą karty podatkowej zobowiązane są wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury, stwierdzające sprzedaż towaru lub wykonanie usługi, oraz przechowywać w następującej po sobie kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę. Warto przy tym podkreślić, że osoby będące płatnikami VAT zawsze wystawiają faktury VAT.

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą lub wykonujące wolny zawód dokumentują sprzedaż za pomocą zwykłych rachunków. Rachunki mogą być sporządzone odręcznie, maszynowo lub przy zastosowaniu techniki informatycznej. Można w tym celu wykorzystać także wykorzystywać także gotowe formularze, które jednakże mają obowiązek zawierać poprawne dane. Zgodnie z ustawą o VAT osoby nie będące zarejestrowanymi płatnikami nie są zobowiązane do wystawiania rachunku dokumentującego sprzedaż. Zatem wystawiają rachunek na wyraźne żądanie klienta.

Jeśli klient zapowiada, że będzie żądał rachunku, to trzeba go wystawić nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W wypadku, gdy klient zażąda wystawienia rachunku już po wydaniu towaru albo wykonaniu usługi, siedmiodniowy termin liczy się od dnia zgłoszenia takiego żądania pod warunkiem jednak, że od sprzedaży nie upłynęły trzy miesiące. Jeśli ten termin upłynął, wystawienie takiego rachunku zależy wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy. A zatem przedsiębiorca będący na karcie podatkowej powinien planikowi VAT wystawić fakturę VAT, a nie rachunek. Wystawiając płatnikowi VAT sam rachunek, nie daje się mu tym samym prawa do odliczenia VAT naliczonego.

Reasumując należy powiedzieć, że wystawiony rachunek VAT-owcowi nie podlega odliczeniu w VAT, natomiast osoba ta może wrzucić w koszty i pomniejszyć o niego kwotę podatek dochodowy. Stanowi o tym art. 22 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Podstawa prawna:

  • Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.);
  • Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Przemysław Gogojewicz
Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi