Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

firma wiarygodna finansowo

Bezzwrotne 25 000 zł na rozwój Twojej firmy. Sprawdź rewolucyjne na polskim rynku finansowanie dla firm!


reklama 

vw

Zakładasz lub prowadzisz firmę?
Nie przepłacaj biurom rachunkowym
SAMOZATRUDNIENIE - prosty program księgowy.
Sprawdź, jak wiele zyskasz!


reklama 

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

09:34 15.01.2008
ZUS

Jakie składki za pracodawcę na urlopie macierzyńskim, a jakie za pracownika?

Od kilku lat jestem zatrudniona w firmie o umowę o pracę na czas nieokreślony. Chciałabym założyć działalność gospodarczą i zatrudnić na pełny etat moją mamę. Nadmienię, że nie stanowimy jednego gospodarstwa domowego. Jestem w ciąży. Czy po urodzeniu dziecka będę musiała w okresie urlopu macierzyńskiego dodatkowo opłacać składki ZUS za siebie i za pracownika? Czy ZUS dodatkowo będzie mi wypłacał zasiłek macierzyński z tytułu działalności gospodarczej, czy tylko będę dostawać zasiłek wynikający z umowy o pracę?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba zatrudniona na umowę o pracę mogła rozpocząć własną działalność gospodarczą i dać pracę najbliższym. Uprawnienie takie daje art. 2 kodeksu pracy mówiąc, że pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Jako że Pani a mamą nie stanowią jednego gospodarstwa domowego, osoba zatrudniona nie zyska statusu współpracownika. Będzie musiała Pani płacić za mamę wszystkie składki, chyba że pobiera świadczenia - rentę bądź emeryturę.

Art. 9 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych mówi, że osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym lub pobierania zasiłku macierzyńskiego tylko wówczas, gdy nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie posiadają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. W Pani przypadku będzie dodatkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych - działalność gospodarcza.

Okres wypłacania zasiłku macierzyńskiego jest okresem składkowym. Składki z tytułu przebywania na zasiłku macierzyńskim są opłacane przez Skarb Państwa. Przy zbiegu tytułów do ubezpieczenia, gdzie w jednym z nich płatnikiem jest Skarb Państwa, obowiązkowym do opłacania składki ubezpieczenia społecznego zostaje obarczony ten drugi tytuł do ubezpieczenia. W praktyce będzie to tak wyglądało, że pieniądze które otrzyma z ZUS jako pracownica, będzie musiała oddać do ZUS z tytułu prowadzonej działalności (prowadząca firmę pracownica zobowiązana jest jedynie do opłacania składki zdrowotnej).

W dodatku do Gazety Podatkowej nr 27 (233) z dn. 2006-04-03 czytamy: "Jeżeli osoba prowadząca pozarolniczą działalność pobiera z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę zasiłek macierzyński - wówczas z tytułu prowadzonej działalności podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Obowiązkowe jest w takiej sytuacji także ubezpieczenie zdrowotne. Wykonywanie w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego działalności gospodarczej, z tytułu której nie nabyło się prawa do tego zasiłku - rodzi obowiązkowe ubezpieczenia społeczne z tego tytułu, a nie z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego podlegają jedynie te osoby, które nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Innym tytułem do ubezpieczeń społecznych jest tytuł, z którego nie nabyło się prawa do zasiłku macierzyńskiego. W tej sytuacji jest to właśnie prowadzenie pozarolniczej działalności. Płatniczka będzie zobowiązana zgłosić się do ubezpieczeń społecznych z działalności - od dnia nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego. Ponieważ jest zgłoszona w ZUS jedynie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, dodatkowego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych powinna dokonać poprzez złożenie: formularza ZUS ZWUA, w którym wyrejestruje się z ubezpieczenia zdrowotnego - od dnia nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ubezpieczenia pracowniczego, formularza ZUS ZUA, w którym zgłosi się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego - z datą, z którą wyrejestruje się z bezpieczenia zdrowotnego".

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. Nr 99, poz.1001 ze zm.).

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Przemysław Gogojewicz
Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi