Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

23:02 17.11.2005
ZUS

Czy mogę odliczyć składki na ZUS?

Zakładam działalność i zastanawiam się nad formą opodatkowania. Czy składki ZUS można sobie odliczyć od podatku przy zasadach ogólnych?

Składki ZUS może Pan odliczyć od podatku. Odliczeniu od dochodu podlega kwota, zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika, oraz osób z nim współpracujących. Nie ma przy tym znaczenia, za jaki okres dokonywano wpłat. Odliczyć można składki zapłacone w roku podatkowym. Jednak przy wpłacie dokonywanej ze zwłoką nie można odliczyć całej wpłaconej kwoty, należy odjąć część przypadającą na odsetki na zwłokę. W przypadkach wątpliwych albo po prostu dla pewności warto zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o kwocie, zapłaconych w 2005r. składek na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika, oraz osób z nim współpracujących.

Składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa wyżej, podlegają odliczeniu od dochodu, o ile nie zostały:

  • zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, lub
  • odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27, lub odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Nie podlegają odliczeniu składki ZUS i na ubezpieczenie zdrowotne również od dochodu zwolnionego na zasadzie art.52c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (niektóre świadczenia żołnierzy). Nie są z nimi związane obowiązki w zakresie zaliczek i informacji płatnika. Dowodem stwierdzającym zapłatę składki może być zarówno dowód wpłaty, przelewu, wyciąg bankowy, jak i stosowne zaświadczenie z ZUS o kwocie składek zapłaconych w 2005 r.

Podstawa prawna: Ustawa o ZUS

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Przemysław Gogojewicz
Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi