Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

firma wiarygodna finansowo

Bezzwrotne 25 000 zł na rozwój Twojej firmy. Sprawdź rewolucyjne na polskim rynku finansowanie dla firm!


reklama 

vw

Zakładasz lub prowadzisz firmę?
Nie przepłacaj biurom rachunkowym
SAMOZATRUDNIENIE - prosty program księgowy.
Sprawdź, jak wiele zyskasz!


reklama 

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

09:28 28.03.2008

Z jaką datą pracodawca powinien wręczyć wypowiedzenie?

Z dniem 10 marca 2008 r. zostałam zatrudniona w firmie na czas nieokreślony. W dniu 25 marca 2008 r. prezes poinformował załogę o likwidacji firmy, która zostanie zgłoszona 1 kwietnia 2008. Ile czasu od zgłoszenia likwidacji firmy, pozostaje do chwili zamknięcia firmy? Z jaką datą pracodawca ma prawo wręczyć wypowiedzenie? Czy jest to w moim przypadku 2 tygodnie od dnia 01 kwietnia 2008 r.?

Nie da się precyzyjnie określić czasu, jaki będzie potrzebny do całkowitego zamknięcia firmy. Pracownicy będzie przysługiwał 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Nie ma przepisu nakazującego pracodawcy w obliczu likwidacji wręczenie wypowiedzeń po z góry określonym terminie. Pracownikowi nie będzie przysługiwała odprawa, gdyż pracodawca rozwiązuje z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem, a nie za porozumieniem stron.

Oczywiście pracodawca wcale nie musi zwolnić pracownika z uwagi na upadłość zakładu pracy. Zgodnie z art. 231 § 1. w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Jeżeli jednak zakład pracy nie zostanie przejęty przez inny podmiot, to pracodawcę obowiązuje art. 361 kodeksu pracy, zgodnie z którym, jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartą na czas nieokreślony następuje z powodu:

  • ogłoszenia upadłości pracodawcy,
  • likwidacji pracodawcy,
  • z innych przyczyn nie dotyczących pracownika,
pracodawca ma prawo skrócić 3 miesięczny okres wypowiedzenia najwyżej do 1 miesiąca.

Jednakże w tym przypadku nie będzie miał zastosowania art. 361 k.p., ponieważ pracownica nie przepracowała co najmniej 6 miesięcy. W takim przypadku zostanie objęta art. 36 k.p. , zgodnie z którym okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844 ze zm.);
  • Ustawa - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Przemysław Gogojewicz
Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi