Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

19:28 05.04.2010

Czy mogę jednocześnie prowadzić działalność w Polsce i w Anglii?

Pracuję w firmie kurierskiej jako kierowca. Mieszkam w Anglii i tu mam zarejestrowaną działalność gospodarczą. Nie jestem zameldowany na terenie Polski. Czy mogę rozpocząć działalność w Polsce bez ponownego rejestrowania firmy?

Tak. Przedsiębiorca może w takiej sytuacji rozpocząć działalność w Polsce pod warunkiem, że firma zarejestrowana jest w Anglii, a w Polsce będzie posiadała swój oddział.

Biznesmen zagraniczny może utworzyć w Polsce oddział podlegający rejestracji w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego i oferować w oddziale swoje usługi wykonywane za granicą. Jeżeli oferowane są np. usługi turystyczne, oddział taki powinien spełniać wymagania co do kwalifikacji personelu i zabezpieczenia finansowego oraz uzyskać zezwolenie.

Prawo tworzenia oddziałów jest uzależnione od stosowania w tym zakresie wzajemności przez kraj pochodzenia przedsiębiorcy zagranicznego. Natomiast do tworzenia oddziałów przez przedsiębiorców zagranicznych z państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym stosuje się odpowiednio przepis art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, zgodnie z którym przedsiębiorcy ci mogą podejmować i wykonywać działaność gospodarczą na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy polscy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2007 r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.)

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Przemysław Gogojewicz
Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi