Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

10:32 24.06.2008

Czy można nie pracować w okresie wypowiedzenia?

Czy w okresie wypowiedzenia trzeba chodzić do pracy?

Tak. Okres wypowiedzenia nie zwalnia pracownika ze świadczenia pracy na rzecz pracodawcy. Zgodnie z art. 32 k.p. § 2 rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia.

Proszę pamiętać, że powierzenie pracownikowi na okres wypowiedzenia innego zakresu czynności niż dotychczasowy nie oznacza przekształcenia trwającego stosunku pracy w nowy stosunek o odmiennej treści. Tym samym czynność ta nie może być uznana za powodującą zakończenie stosunku pracy.

Jeśli pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego, może go wykorzystać w okresie wypowiedzenia. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 18 lutego 1980 r. (sygn. akt I PRN 6/80; OSNCP 1980, nr 9, poz. 175): "Jeżeli w okresie wypowiedzenia przez pracownika umowy o pracę pracodawca nie udzielił pracownikowi urlopu wypoczynkowego, ale wypłacił mu ekwiwalent pieniężny, pracownik nie może skutecznie domagać się przedłużenia czasu trwania umowy o pracę o skonsumowany przez ekwiwalent okres urlopu."

Podstawa prawna: Ustawa - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.).

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Przemysław Gogojewicz
Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi