Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

firma wiarygodna finansowo

Bezzwrotne 25 000 zł na rozwój Twojej firmy. Sprawdź rewolucyjne na polskim rynku finansowanie dla firm!


reklama 

vw

Zakładasz lub prowadzisz firmę?
Nie przepłacaj biurom rachunkowym
SAMOZATRUDNIENIE - prosty program księgowy.
Sprawdź, jak wiele zyskasz!


reklama 

Ekspert - Pytania i odpowiedzi

11:34 20.05.2009

Jaki kurs przy księgowaniu?

Otrzymałam fakturę za transport od zagranicznego kontrahenta. Została ona wystawiona 14. kwietnia. Transport ten dotyczył przewozu towarów do naszego zagranicznego odbiorcy. Towary zostały wysłane od nas 28. marca (potwierdzeniem jest WZ) a dotarły do kontrahenta 2 kwietnia (potwierdzenie na dokumencie CMR). Z jakiego dnia powinno się zastosować kurs NBP przy księgowaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia usługi transportowej na potrzeby VAT, a jaki na potrzeby CIT?

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów otrzymana od kontrahenta faktura stanowi podstawę do wystawienia faktury wewnętrznej i wykazania w niej podatku należnego (art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług). Dopiero faktura wewnętrzna będzie stanowić podstawę do ujęcia danej transakcji w rejestrze. Kwota zaś podatku należnego wykazana w niej - w myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy - będzie jednocześnie kwotą podatku naliczonego. Podkreślić jednak trzeba, że - zgodnie z obowiązującymi przepisami - inny kurs będziemy stosować dla celów rachunkowych, a inny dla podatkowych.

Kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury. Jeśli zaś nie wyliczono i nie ogłoszono kursu średniego danej waluty na dzień wystawienia, to do przeliczenia należy stosować kurs wymiany ostatnio ogłoszony i wyliczony. Oznacza to, że jeśli kontrahent z Unii Europejskiej wystawił fakturę w obowiązującym terminie, to należy ją przeliczyć według kursu średniego NBP z dnia jej wystawienia.

Przychody podatkowe ze sprzedaży przeliczane są kursem średnim NBP z dnia wystawienia faktury (zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o pdop). Natomiast wpływ zapłaty za faktury księgowany jest dla celów podatkowych po kursie kupna z dnia faktycznego wpływu waluty na rachunek bankowy.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 353 ze zm.).

Wiadomość archiwalna. Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji.

Przemysław Gogojewicz
Zadaj pytanie ekspertowi:

Pytanie, które wpiszesz poniżej, powinno dotyczyć prawa, podatków, księgowości, finansów lub Unii Europejskiej. Odpowiedź nie podlega opłacie. Redakcja Twoja-Firma.pl zastrzega sobie prawo do udzielania odpowiedzi na wybrane pytania. Zanim jednak skorzystasz z porady eksperta, koniecznie zapoznaj się z regulaminem usługi oraz poradami już udzielonymi przez eksperta.

Zadaj pytanie ekspertowi