Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Na skróty

Masz firme?
Masz kredyt do 3 mln z?, bez zaświadczeń.
Sprawdź!

reklama

Forum Zakładanie firmy

Re: działalność gospodarcza

Autor: ~łuki [85.166.54.*], 2006-03-06 21:38
czy wie moze ktos jak rozpoczac działalnosc gospodarcza o charakterze bar mleczy

Autor: ~tatsu [80.55.191.*], 2006-03-07 18:21
Postanowiliśmy z mężem połączyć przyjemne z pożytecznym i założyć własną firmę związaną z re-enactingiem (odtwarzanie historii). Na razie będzie to jedynie szyftarstwo, kaletnictwo i krawiectwo, lecz w przyszłości chcemy poszerzyć ofertę o inne wymierające zawody, zatrudniając kolejne osoby - rzemieślników.
Przygotowujemy się do tego od dłuższego czasu, sprawdziliśmy rynek i jego chłonność, poznaliśmy środowisko, mamy biznesplan itd., ale wciąż mamy wątpliwości.

Otóż, na początek nie musimy najmować lokalu pod warsztat, czy sklep, bowiem warsztat jest w domu, a z towarem będziemy jeździć na turnieje. I tu się pojawia nasze pytanie: turnieje są w tzw. sezonie (od poł. marca do poł. listopada), poza tym okresem nie mielibyśmy raczej wielkich zarobków z działalności (na razie jesteśmy zatrudnieni w firmach na czas nieokreślony i pewnie będziemy nadal, bowiem jedno z drugim kolidować nie powinno), najwyżej z zamówień przez Internet (tak, sklep internetowy w przyszłości też nam się marzy), czy telefon, ale może jedno na miesiąc.
Jak w tej sytuacji rozliczyć podatek? Czy jest jakaś możliwość, by płacić od sprzedanego towaru, a nie określony odgórnie procent?

Proszę wybaczyć, jeśli pytanie jest prostackie, ale przeszukując dostępne publikacje nie mogłam tego znaleźć.

Z góry dziękuję za odpowiedź (najlepiej na e-mail).

Z poważaniem
tatsu

Re: działalność gospodarcza a krus

Autor: ~wujek dobra rada [82.235.14.*], 2006-03-18 00:09
Jak ktos jest na krusie to moze otworzyc inna dzialalnosc ale po przekroczeniu zdaje sie podatku 2500zlp (sprawdz to)jest zmuszony isc do zusu .Wtedy placi tylko zus.Nie placi sie obu naraz.Szczegoly opisane sa na stronie krusu.adresu nie pamietam ale wrzuc w googla to wyskoczy.Jak sie ma dostep do kompa to wystarczy tylko poszukac.Najpierw sprawdzaj u zrodla.Mnie intresuje inna sprawa."Domownik" krusowca ktory tez placi krus ale jest "domownikiem"po przejsciu meza lub zony (glownego rolnika)staje sie kim??Zostaje krusowcem czy tez z mety wchodzi na zus???Mozna przeciez majac srednie albo jakies papiery itd wejsc na krus(oczywiscie trzba miec powody oraz srodki i checi oraz odwage).Potem wprowadzic domownika ktory np nie ma wyksztalcenia rolniczgo,sredniego lub innych parametrow ale jest domownikiem(maz,zona).Potem sobie wracamy na zus a domownik zostaje pelnoprawnym krusowcem.To byla taka sobie lamiglowka (sorry za dlugosc)Dobrze z w Polsce nie ma legalizacji malzenstw homo bo nagle by przybylo przedsiebiorczych rolnikow.

Autor: ~Mariusz MuszyNski [83.22.130.*], 2006-03-13 19:15
Witam złozyłem już wniosek o dotacje do PUP dla bezrobotnych na otwarcie działalności.Czy jest możliwość zaciągnięcia pożyczki zwrotnej inwestycyjnej prze ze mnie jesli tak to gdzie? czy jest taka opcja by nie byli konieczni poreczyciele?....mam juz biznes plan.Działalnosc miała by charakter spółki cywilnej.Chodzi konkretnie o otwarcie pubu lecz środki z dotacji bezzwrotnej z urzędu pracy są jedynie na doposarzenie a musze ponieść znaczne nakłady związane z adaptacją lokalu i koncesja na alkohol.............Prosze o jak najszybszą odpowiedz gdyz mam już wydzierżawiony lokal i ograniczony czas na dokonanie adaptacji....

Autor: ~Agnes 2 [213.199.222.*], 2006-04-02 16:33
Witam,
Z twojej wypowiedzi wynika iż jesteś na dobrej drodze na dotacje. Interesuje mnie czy dla spółki cywilnej przysługuje dotacja z PUP

Autor: ~toto_31 [80.48.73.*], 2006-03-14 21:42

Mam pomysł i chciałbym założyć własną działalność gospodarczą.
Czy są w Naszym kraju instytucje, które w jakimś stopniu ,,pomagają", dofinansowują początki takiej dzialalności, mam tu na myśli, np. dotacje unijne. Prosze o podpowiedź na adres meilowy: palec@nasze.pl

Autor: ~angelka [212.244.57.*], 2006-03-16 08:14
witam serdecznie,
jestem na ryczałcie ewidencjonowanym i mam pytanko czy musze zbierać
faktury zakupowe czy mogą być też np. paragony?
pozdrawiam.

Autor: ~Kasia25 [83.19.179.*], 2006-03-19 05:17
Witam serdecznie.

Moje pytanie brzmi:
Jeśli mój narzeczony jako pełnomocnik będzie wykonywał parcę bez żadnego wynagrodzenia w prowadzonej przeze mnie firmie, to czy kontrol legalności pracy nie uzna to za wykroczenie ?
Aha i dodam ze narzeczony pobiera zasiłek dla bezrobotnych.

Pozdrawiam.

Re: działalność gospodarcza a pełnomocnictwo

Autor: ~Kasia25 [83.19.179.*], 2006-03-19 05:19
Witam serdecznie.

Moje pytanie brzmi:
Jeśli mój narzeczony jako pełnomocnik będzie wykonywał parcę bez żadnego wynagrodzenia w prowadzonej przeze mnie firmie, to czy kontrol legalności pracy nie uzna to za wykroczenie ?
Aha i dodam ze narzeczony pobiera zasiłek dla bezrobotnych.

Pozdrawiam.

Autor: ~AR [83.7.20.*], 2006-03-19 13:00
Wpisz Kasiuu w google hasło "nieodpłatna umowa zlecenie" i .... niestety trzeba poczytać. "kontrol" to się pewnie nie przyczepi, ale kontrola zapewne będzie dogłębnie wnikała, czy przy wykorzystaniu furtki prawnej jaką Ci wskazałem nie popełniłaś błędu skutkującego obciążeniami finansowymi. Dla ZUS-u furtka ta może być skuteczna, ale fiskus może potraktować to jako "przychód wirtualny". Poszukaj w interpretacjach MF (może jest coś na ten temat).

Autor: ~Kasiaa [83.19.179.*], 2006-03-19 14:31
AR, ale przecież kontrol nie posiada żadnych dowodów na to że płacę mojemu narzeczonemu za to iż jest moim pełnomocnikiem.
(Połenomocnictwo jest potwierdzone przez notariusza).

Autor: ~AR [83.7.43.*], 2006-03-19 15:22
Zadziwia mnie szybkość, z jaką zdołałaś zapoznać się zapoznać z obszernym materiałem, który pozwoliłem sobie Ci wskazać.Nieskromnie dodam, że mnie to by zajęło ze dwa dni. Niestety Twoje drugie pytanie na tyle nie koresponduje z treścią mojej odpowiedzi (ukierunkowania gdzie i czego szukać), że moje zadziwienie pozwolę sobie uznać za uzasadnione.
Ps. "Przychód wirtualny" to takie coś z PDOF polegające na tym, że przychód do opodatkowania jest, choć go nie ma, zaś po stronie przeciwnej brak kosztu jest przychodem.

Autor: ~Asia [83.19.177.*], 2006-03-20 20:06
Chciałabym wiedzieć, jaką można założyć działalność gospodarczą? Tzn, chodzi o małe miasteczko, ma to być dodatkowo przedsiębiorstwo osoby fizycznej, w miarę nie wymagające dużych nakładów finansowych, które by się przyjęło i dawało w miarę ludzkie dochody. Bardzo chciałabym, jeżeli to możliwe, ażeby ktoś podsunął mi pomysł. Byłabym bardzo wdzięczna.

Autor: ~kati [85.178.43.*], 2006-03-22 16:16
Chce rozpoczac dzialalnosc gospodarcza w polsce, a jestem obywatelka niemiec.
Jakie kroki musze podjac w tym kierunku i jaka forma prawna bedzie dla mnie najkorzystniejsza.

Dziekuje

Autor: ~Piotr35vip [83.5.17.*], 2006-03-28 13:59
Witam wszystkich mam takie pytanko chce założyć działalność gospodarczą i handlować markową odzieżą , lecz jednak tu zastanawia mnie jedna rzecz czy moge kupować ową markową odzież w zagranicznych hurtowniach ktore wystawiają wszystkie potzrebne faktury . Bardzo będe wam wdzieczny za odp
POZDRAWIAM SERDECZNIE

Autor: ~krzychu [80.51.255.*], 2006-03-30 14:54
założyłem działalność gospodarczą w celu wyjazdu za granicę(specyficzny rodzaj np.rybołówstwo,itp)mam pytania czy mam się rejestrować do ZUS i kiedy, pierwsze pytanie drugie brzmi czy zgłaszać do US jeśli tak to kiedy. Chciałem nadmienić że niewiem kiedy nastąpi wyjazd i czy wogóle się zakwalifikuję, podstawą zgłoszenia wyjazdu było założenie działalnści.

Autor: ~daga [83.5.31.*], 2006-03-30 23:06
jezeli pierwszy raz zakladam dzialalnosc gospodarcza to jakiej wysokosci skladki miesieczne musze placic w zusie?

Autor: ~daga [83.5.31.*], 2006-03-30 23:11
jezeli pierwszy raz zakladam dzialalnosc gospodarcza to jakiej wysokosci skladki miesieczne musze placic w zusie?

Autor: ~daga [83.5.31.*], 2006-03-30 23:12

Autor: ~daga [83.5.31.*], 2006-03-30 23:15

Autor: ~sklep [87.96.46.*], 2006-04-03 15:03
czy ktos moze mi powiedziec od czego zacząć otwarcie sklepu spozywczego.Mam już wpis do ewidencji i regon.

działalność gospodarcza

Autor: ~tomek32 [80.54.21.*], 2006-04-06 14:40
Chcę założyć z bratem dzialalnośc podwykonawczą w zakresie budownictwa (tj. wykończenie wnętrz, pokrycie dachowe), ale nie wiem jaki status prawny mam nadać naszej dzialalności. Czy w biznes planie napisać poprostu działalność gospodarcza czy spólka cywilna czy jawna czy jakaś inna?

Jak założyć włąsną działalność ?

Autor: ~Kamil [83.22.217.*], 2006-04-06 18:26
Witam chciałbym się dowiedziec jak moge założyć wąlsną działanośc.
Konkretnie vchodzi tutaj o stajnię dla koni i pensjonat koni od innych osób.
Nie mam z tego żadnego zysku ale chce to zalegalizowac zeby wszystko było jasne proszę o pomoc i informacje jakie kroki mam podjąć ?

Autor: ~pieniek [82.139.53.*], 2006-04-07 07:48
Witam wszystkich.Mam pare pytan ,mianowicie chce załozyc firme " naprawa art. gospodarstwa domowego, klimatyzacji samochodowej, i innego sprzetu chłodniczego ".Do tego przydał by sie jakis transport i handel. Prosze o podpowiedz jak zarejestrowac działalnosc.
Nastepnie chciałbym zapytac jaki wybrac system opodatkowania ? ryczałt ,vat , a może inny? Zgóry dziekuje za odpowiedzi ,pozdrawiam Łukasz Prokop

Autor: ~Rafał1 [62.179.49.*], 2006-04-08 20:37
Czy jeśli mam stałą prace i chcę otworzyć działalność to jestem zwolniony z opłat zus?

Autor: ~Lichter [80.53.194.*], 2006-04-13 13:05
Witam

Jestem zatrudniony na stałe i chciałbym załozyć działalność gospodarcza czy ktoś mógłby podać koszta oraz miesięczne opłaty z tym związane.Bardzo mi zależy na szybkiej odpowiedzi.

Pozdrawiam

Autor: ~help25@wp.pl [83.18.104.*], 2006-04-14 11:41
Witam

Oczywiśnie w tym wypadku po założeniu działalności przez pana będziesz płacił tylko ubezpieczenie zdrowotne 160 zł. Obecnie już pracujesz więc twój pracodawcza odprowadza już część składek za ciebie do Zus-u. Oczywiście zakładam też, ze działalnosć bedziesz prowadził w domu. Podatek dochodowy czy Vat będziesz płacił już o przuchodów, która uzyska twoja firma...Jężeli masz jakies pytania to pisz na mejla

Autor: ~help25@wp.pl [83.18.104.*], 2006-04-14 11:44
Jak by ktoś miał jeszcze jakieś pytania odnośnie prowadzenia firmy, reklamy, biznesplanów czy finansowaniem własnej działalności dotacjami, kredytami czy pożyczkami prferowanymi to chetnie pomogę odpowiadając na państwa pytania. Jak coś to piszcie na help25@wp.pl

Autor: ~bytomka [89.54.37.*], 2006-04-18 20:59
Witam ja mam nastepujacy pytanie i mam nadzieje ze nie sprawi ono zadnych trudnosci.Mianowicie mam zarejstrowana dzialalnosc ubezpieczeniowa ktora obecnie chce przeksztalcic na krawiectwo.Jakie sa wymagania dotyczace przerejstrowania a takze czy moge ja rozpowszechnic na kraje unii europejskiej??czy rowniesz siedziba mojej przyszlej firmy moze isrniec na terenie np.niemiec??jakie jest prawo wobec takiej dzialalnosci i jakie musze wykonac kroki aby dokonac takich zmian z gory serdecznie dziekuje i pozdrawiam

Autor: ~marasg [86.63.71.*], 2006-04-20 12:31
witam i pozdrawiam
chciałbym założyć własny interes(niewiem jeszcze jaki,może ktoś coś podpowie mam do dyspozycji 20,000) od czego bym musiał zacząc?
Prosze o odpowiedz

Gdzie do Urzedu Skarbowego?

Autor: ~Iza [80.240.178.*], 2006-04-21 13:22
Mam taki problem, meldunek mam w innym miejscu od tego gdzie chce prowadzic dzialanosc, zarejestrowalam ja w miejscu mojego zameldowania, nie bylo klopotu z urzedem statystycznym, ale pojawil sie problem przy wizycie w urzedzie skarbowym, nie potrafia udzielic mi jednoznacznej odpowiedzi gdzie mam starac sie o NIP, czy tam gdzie zarejestrowalam dzialanosc czy tam gdzie bedzie prowadzona? (nigdy wczesniej nie wyrabialam NIPu)
Prosze bardzo o odpowiedz

Autor: ~pwk [85.128.73.*], 2006-04-21 20:00
Czy osoba zatrudniona w firmie na etacie i mająca własną odrębną działalność gospodarczą może świadczyć usługi dla firmy, w której jest zatrudniona ale w innej dziedzinie niż wykonuje obowiązki na etacie?

Autor: ~kuba [83.20.201.*], 2006-04-23 13:01
Chciałbym wiedzieć, jaką można założyć działalność gospodarczą? Tzn, chodzi o małe miasteczko, okolo 5tyś mieszkańców w miarę nie wymagające dużych nakładów finansowych, które by się przyjęło i dawało w miarę ludzkie dochody. Bardzo chciałbym, jeżeli to możliwe, ażeby ktoś podsunął mi pomysł. Byłbym bardzo wdzięczny.

Autor: ~lukste [83.24.164.*], 2006-04-23 17:45
Witam !!!

Mam srodki i pragne załozyc sklep jedno osobowy sprowadzjacy ubrania z niemiec markowe, nowe kolekcje po konkurencyjnych cenach !

Oczywisice firma jedno osobowa, sprzedaz tylko internet,
Planuje tez agresywna kampanie reklamową , zeby wytlomaczyc kupującym ze to samo co w Arkadii moga miec umnie za 37% mniej. Mysle ze to dobry plan .//

Mam tylko ale;

-Jak dokladnie wybrac najkorzystniejszy sposob rozliczania sie z panstwem , ile ksoztuje zarejestrowanie ??

Autor: ~mack56 [81.190.74.*], 2006-04-23 20:51
Witam

Proszę o informacje gdzie mam się udać szukając funduszy na rozpoczęcie i prowadzenie działalności w branży komputerowej.
Nigdy wcześniej nie prowadziłem działalności.
Mam 37 lat. Duże doświadczenie. Mały kapitał

Pozdrawiam i czekam na pomoc

Autor: ~piotr der [83.18.180.*], 2006-04-24 18:09
jezeli mam zameldowanie czasowe czy mozna w innym wojewodztwie zalozyc dzialalnosc gospodarcza

Autor: ~darka [83.27.213.*], 2006-04-25 10:04
chce zalozyc agencje hostes czy zalicza sie to do dzialalnosci gosp.o charakterze uslugowym?jakie sa warynki opodatkowania?

Autor: ~agusias [82.19.6.*], 2006-04-26 18:54
witam. chce zalozyc dialalnosc handlowa i chcialabym uzyskac pewne informacje. chciaabym sprowaDZAC ciuchy dla dzieci, ciuchy sportowe oraz buty sportowe ale nie wiem dokladnie jak wyglada sprawa z rozliczaniem jezeli ja w anglii bede placic faktury w funtach a w polsce sprzedawac ciuchy w zlotych. prosze o jakiekolwiek pomocne informacje naten temat a takze na temat co musze zrobic zeby taka dzialalnosc otworzyc z gory dziekuje i pozdrawiam. Zycze milego dnia

Autor: ~karolina [83.168.89.*], 2006-04-27 08:53
Czy może mi ktoś pomuc? potrzebuje dokumentów potrzebnych na prace semestralną do szkoły związaną z założeniem działalności gospodarczej

Autor: ~anka [83.9.16.*], 2006-04-27 17:30
na jaki moge liczyc kredyt przy małym zus.Czy trzeba koncesje na piwo.jaką podpisac umowę na wynajecie lokalu z właścicielem lokalu.

Autor: ~anka [83.9.16.*], 2006-04-27 17:33
na jaki moge liczyc kredyt przy małym zus.Czy trzeba koncesje na piwo.jaką podpisac umowę na wynajecie lokalu z właścicielem lokalu.

Autor: ~Genek [83.17.224.*], 2006-05-01 23:31
Witam. Zamierzam otworzyć działalność godpodarczą i sprzedawać oleje smary i części samochodowe. Sprzedaż oleju zalicza się do nuneru 50.50z (sprzedaż detaliczna paliw). Sprzedaż paliw jest obwarowana koncesją. Jednak mimo to nie będe sprzedawałpaliw. Czy mimo to powinienem wystąpić o koncesje?

Autor: ~alutka [81.168.147.*], 2006-05-04 15:26
Witam
Mój syn 19-latek chciałby otworzyc swoja firmę w Holandi .
Czy ma taką możliwość. Jakie powinien spełnic warunki.
Jeśli to możliwe proszę o szybką odpowiedz.
dziękuję Alicja

Autor: ~żaba [83.28.26.*], 2006-05-08 17:09
WITAM.MĄŻ MA OD 5ciu LAT FIRME AUTO-NAPRAWE I MONTAŻ INSTALACJI GAZOWYCH DO SAMOCHODOW.PRZEZ TE 5 LAT PRACOWAL NA ETACIE W INNEJ FIRMIE I OPLACAL TYLKO CO MIESIĄC SKLADKE ZDROWOTNĄ.TERAZ CHCE SIĘ ZWOLNIC Z PRACY ALE WTEDY MUSI OPLACAC PELNY ZUS TYLKO ŻE Z TEGO ZAKLADU SĄ MALE ZYSKI I OPLACANIE SKLADKI ZUS CO MIESIĄC JEST DLA NAS BARDZO DUŻYM WYDATKIEM. JA NATOMIAST OD 4 LAT POSIADAM GOSPODARSTWO ROLNE I OPLACAM SKLADKI KRUS.CHCIELISMY OD NOWA ZAREJESTROWAC FIRME ALE NA MNIE, TYLKO CZY WTEDY NIKT NIE BEDZIE SIE NAS CZEPIAL ŻE KOBIETA PROWADZI ZAKLAD MECHANICZNY!MĄŻ WTEDY ZACZĄL BY OPLACAC KRUS I MNIE BY POMAGAL W ZAKLADZIE.CZY TAKIE ROZWIAZANIE BYLOBY DOBRE!

Autor: ~żaba [83.28.26.*], 2006-05-08 17:16
WITAM.MĄŻ MA OD 5ciu LAT FIRME AUTO-NAPRAWE I MONTAŻ INSTALACJI GAZOWYCH DO SAMOCHODOW.PRZEZ TE 5 LAT PRACOWAL NA ETACIE W INNEJ FIRMIE I OPLACAL TYLKO CO MIESIĄC SKLADKE ZDROWOTNĄ.TERAZ CHCE SIĘ ZWOLNIC Z PRACY ALE WTEDY MUSI OPLACAC PELNY ZUS TYLKO ŻE Z TEGO ZAKLADU SĄ MALE ZYSKI I OPLACANIE SKLADKI ZUS CO MIESIĄC JEST DLA NAS BARDZO DUŻYM WYDATKIEM. JA NATOMIAST OD 4 LAT POSIADAM GOSPODARSTWO ROLNE I OPLACAM SKLADKI KRUS.CHCIELISMY OD NOWA ZAREJESTROWAC FIRME ALE NA MNIE, TYLKO CZY WTEDY NIKT NIE BEDZIE SIE NAS CZEPIAL ŻE KOBIETA PROWADZI ZAKLAD MECHANICZNY!MĄŻ WTEDY ZACZĄL BY OPLACAC KRUS I MNIE BY POMAGAL W ZAKLADZIE.CZY TAKIE ROZWIAZANIE BYLOBY DOBRE!

Autor: ~jasia s. [83.238.57.*], 2006-05-08 20:01
Jesli nawet firma będzie przepisana na Ciebie, a faktycznie to mąż będzie w niej pracował - to mąż jest w takiej sytuacji osobą wspólpracującą. Składki za osobę współpracującą są w takiej samej wysokości jak za właściciela.

Autor: ~Bozzz [83.16.178.*], 2006-05-18 12:20
Dzień Dobry. Mam pytanko- jestem na etapie załatwiania pożyczki w urzedzie pracy ale nietety moge dostać tylko 12 tys. a potrzebuje w sumie jakieś 30-40 tys. czy banki polskie mają jakiś program podobny do urzedu pracy tzn. czy istnieje możliwość umorzenia części kapitału lub odsetek i który bank(i) jest najlepszy. Może jakieś fundusze europejskie?

Autor: ~rob [83.27.83.*], 2006-05-19 16:30
Witam! Chcę otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Ponoć są obecnie jakieś zniżki na opłaty składek do ZUS dla osób rozpoczynających działalność. Chciałbym wiedzieć ile minimum składek, podatku itd musiałbym odprowadzać miesięcznie?

Autor: ~Cangu [83.14.240.*], 2006-05-20 20:25
Witam mam pytanie, chciałam zarejestrować działalniść, obecnie pracuje, ale nie wiem czy po zarejestrowaniu działności i po póżnijszym zrezygnowaniu z pracy będe mogła opłacać niższy ZUS, inne pytanie jest... słyszałam że niski zus opłaca się przez rok ale, że obowiązek prowadzenia działalności ma się przez minimum lata, czy ktoś może cos na temat tego wie? a może to tylko plotka?
Pozdrawiam

Autor: ~re:rob [83.18.233.*], 2006-05-20 21:24
polecam stronkę:
www.vat.pl/pages/i/1591.php
pozdrawiam