Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Znajdź firmę

-
Nazwa
Miejscowość  
 
  » zaawansowane

firma wiarygodna finansowo

Bezzwrotne 25 000 zł na rozwój Twojej firmy. Sprawdź rewolucyjne na polskim rynku finansowanie dla firm!


reklama 

Polecamy

-
Załóż sklep internetowy i zarabiaj Wypełnij e-wniosek EDG-1 Wypełnij e-wniosek VAT-R Produkty finansowe dla firm Gazeta Podatkowa

Co można odliczyć od podatku dochodowego osoby niepełnosprawnej?

14:00 08.12.2010
Moja Babcia jest 3 lat po udarze mózgu i ma I grupę niepełnosprawności. Czy można odliczyć od jej podatku dochodowego:
1. Koszt podkładów, pudrów i maści (sudocrem) ponieważ to jest niezbędne do pielęgnacji.
2. Koszt wypożyczenia łóżka rehabilitacyjnego sterowanego elektrycznie (opłata za miesiąc 100 zł).
3. Koszt wypożyczenia materaca do tego łóżka (opłata za miesiąc 15 zł).


Odliczenie od podatku dochodowego, o którym mowa w pytaniu znajduje się w art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym należy zaznaczyć, iż odliczenie przysługuje osobie niepełnosprawnej albo osobie, na której utrzymaniu znajduje się osoba niepełnosprawna.

Ustawodawca, ustanawiając ulgę rehabilitacyjną, miał na celu pomoc osobom niepełnosprawnym w usamodzielnieniu się i pokonaniu barier, związanych z trudnościami wynikającymi ze schorzeń. Nie oznacza to jednak, iż każdy wydatek dokonany przez osobę niepełnosprawną i związany z zaspokajaniem przez nią potrzeb życia codziennego i ułatwianiem wykonywania codziennych czynności, może być uznany za wydatek objęty ulgą, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ulgą tą objęte te są bowiem tylko te wydatki, których poniesienie jest konieczne, aby osoba niepełnosprawna mogła samodzielnie egzystować w sposób jak najbardziej zbliżony do egzystencji osób zdrowych (tak por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 listopada 2009 r. w sprawie II FSK 881/08). Pomoc w postaci ulgi podatkowej nie dotyczy zaś tych obszarów życia i tych wydatków, które są ponoszone przez tę osobę na zaspokojenie potrzeb, które - mimo niepełnoprawności - jest ona w stanie zaspokoić samodzielnie bez żadnych utrudnień. Jeżeli zatem, wymienione przez pytającego towary i usługi są niezbędne do samodzielnej egzystencji, to mogą zostać odliczone od podatku.

Konrad Purski, radca prawny, partner w Rosicki Purski Warulik Ecdf Kancelaria Prawna

Niniejszy tekst stanowi informację prawną na podstawie przedstawionego pytania i nie jest opinią prawną oraz nie stanowi usługi świadczenia pomocy prawnej. Autorzy nie składają żadnych wyraźnych lub dorozumianych gwarancji w zakresie przedstawionej informacji, w tym w szczególności nie ponoszą odpowiedzialności z tytułu jakiejkolwiek decyzji lub działania (zaniechania) podjętego na jej podstawie.

Źródło: Rosicki Purski Warulik Ecdf Kancelaria Prawna
Napisz komentarz

Brak komentarzy...